ЗГАДКА ПРО КОМЕТУ 1811 РОКУ

No Comments

Житомирянка Наталя Кіпчук передала до Національного музею космонавтики ім. С.П. Корольова надзвичайно цікаву  «астрономічну» знахідку, зроблену нею у Центральному державному історичному архіві України, м. Київ (ЦДІАК України). Працюючи в архіві з метричними церковними книгами, дослідниця виявила незвичний  запис у книзі Воскресенської церкви містечка Чуднова (нині це місто у Житомирському районі).

Запис зробив  у 1812 році  місцевий священник  Афанасій  Самойлович.  Він  описав свої спостереження за кометою, яку було видно  на небі неозброєним оком з листопада 1811 по лютий 1812 року. Спостереження занотоване  досить фахово  – детально описано  саму комету, вказано місце  її розташування  на небосхилі. До опису додано навіть малюнки комети з «хвостом».
«На основі  тогочасних  астрономічних даних  священик Самойлович записав, що таку ж комету спостерігали в Європі у 1450 році – 361 рік перед тим.  Відтак зробив припущення, що ця  комета  знову наблизиться та буде видима з Землі у 2172 році. Але таке припущення було помилковим, — зауважила Наталія Кіпчук. — Сьогодні  це астрономічне явище   відоме під назвою C/1811 F1 (Велика комета). В 1811-1812 роках вона дійсно була добре видима на небосхилі  у більшості країн Європи. Опис цієї комети навіть потрапив до ряду літературних творів:  «Війна і мир» Льва Толстого, «Євгеній Онегін» Олександра Пушкіна, «Пан Тадеуш» Адама Міцкевича, «Кожному своє» Валентина Пікуля. Також про цю комету розповідає Ганс Крістіан Андерсен у спогадах про своє дитинство».

Фотокопія сторінки метричної книги  1812 року з описом комети C/1811 F1,  подарована Наталею Кіпчук, відтепер зберігатиметеся в нашому Музеї.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *