Пісня про космонавта Леоніда Каденюка

No Comments

Протягом багатьох років в Національному музеї космонавтики ім. С.П. Корольова зберігається «Пісня про космонавта Леоніда Каденюка». Ця пісня – невід’ємна  частина занять та лекцій, які стали нашою основною формою роботи з дітьми та молоддю під час війни. Однак завжди було прикро, що імен авторів та виконавця ми не знали. До того ж, у 2022 році відзначалась 25-та річниця польоту у космос першого космонавта незалежної України Леоніда Каденюка. Він дуже любив українську пісню, брав касети з музикою в космічну подорож і знайомив колег-астронавтів з нашими музичними перлинами на орбіті. Про все це ми розповідаємо дітям і разом з ними слухаємо улюблені пісні Леоніда Каденюка та пісню, присвячену нашому космонавту. Однак важливо було дізнатись, хто є автори та виконавець цієї пісні.

Інформацію про  «Пісню про космонавта Леоніда Каденюка» в інтернеті знайти практично неможливо. Але довгі пошуки дали результати. Стало відомо ім’я поета, що написав вірші до пісні – Олександр Степанович Демиденко, член Національної спілки письменників України, автор відомих пісень – «Плаче захмарене небо», «Диво-сон» та багатьох інших. Талановитий поет, котрий відгукується своєю поезією на все, що відбувається в нашому житті, щирий, небайдужий, цікавий співрозмовник. Олександр Степанович люб’язно погодився розповісти про створення пісні та  поділився безцінними спогадами про зустрічі з космонавтом Леонідом Каденюком.

Ініціатором написання пісні був український композитор Степан Олексійович Сабадаш. Саме його музичні твори, серед інших, брав з собою в космос Леонід Каденюк.

Історія «Пісні про космонавта Леоніда Каденюка» почалася   25 років тому – 25 лютого 1998 року. Саме в цей день о 14 годині  Олександру Степановичу зателефонував С.О. Сабадаш та запросив поета до себе на зустріч з Леонідом Каденюком, яка мала відбутися через дві години. О.С. Демиденко пригадав, як Леонід Костянтинович легко, «як м’ячик застрибнув» по високих сходах на четвертий поверх старого будинку  на Печерську, в якому жив композитор. Проговорили півтори години, час пролетів непомітно швидко. Космонавт подарував Олександру Степановичу емблему польоту, яка і надихнула написати приспів пісні з іменами всіх членів екіпажу «Колумбії». Зазвичай, поет пише вірші для пісень з початку – з першого куплету, а тут почав з приспіву. «Хотів зберегти послідовність та субординацію екіпажу» і перерахував всіх, як на емблемі.  Наступного ранку поет зателефонував Леоніду Каденюку і прочитав вірш. Леонід Костянтинович був вражений тим, як швидко були написані вірші, які дуже йому сподобались.

О.С. Демиденка надихнула зустріч з першим космонавтом, і він намагався зробити все, щоб пісня вийшла справді гарною, проникливою, щоб «її хотіли співати люди». Музика ж, яку написав до віршів Степан Сабадаш, виявилась занадто «монументальною». На щастя, творчі розбіжності ніяк не вплинули на дружні стосунки митців.

Олександр Степанович запропонував написати музику декільком композиторам і вирішив вибрати ту мелодію, яка найбільш сподобається насамперед Леоніду Костянтиновичу. Таку мелодію створив відомий композитор, член Національної Всеукраїнської музичної спілки України  Валентин Васильович Касьянов.

Музика була написана до 12 квітня – Всесвітнього дня космонавтики. Автори заспівали Леоніду Костянтиновичу пісню по телефону – привітали космонавта зі святом. Про це розповів в телефонній бесіді Валентин Васильович Касьянов. Робота над піснею та знайомство з Леонідом Каденюком справили на нього велике незабутнє враження. Композитор запам’ятав Леоніда Костянтиновича як дуже просту, контактну, ввічливу і енергійну людину.

Потім було аранжування і запис на студії Українського радіо. Заспівати «Пісню про космонавта Леоніда Каденюка» запросили народного артиста України, соліста Українського радіо і телебачення  Василя Андрійовича Бокоча. Його приємний баритон і проникливе виконання зробили пісню по-справжньому гармонійною та незабутньою.

До візиту екіпажу місії STS-87 в Україну у вересні 1998 року «Пісня про космонавта Леоніда Каденюка» була перекладена англійською мовою.

Прем’єра пісні в концертному виконанні відбулась на 25-річчі Педагогічного коледжу ім. К.Д. Ушинського в Київському будинку вчителя. На вечорі були присутні Леонід Костянтинович Каденюк та автори пісні.

Валентин Васильович Касьянов зберіг відео-запис першого виконання пісні і подарував цю безцінну реліквію нашому музею.

Шляхи Валентина Касьянова та Леоніда Каденюка розійшлися, а Олександр Демиденко продовжував спілкування з космонавтом. Вони разом зустрічались з учнями та студентами київських шкіл та вишів.

Нині «Пісні про космонавта Леоніда Каденюка» виповнюється 25 років. Всі ці роки Олександр Степанович беріг в своєму серці пам’ять про зустрічі з космонавтом. Він написав вірш-спогад «Людині Землі і Неба» про те, як з’явилася «Пісня про космонавта Леоніда Каденюка», пісня, яка повертає нас в щасливі часи незабутнього космічного польоту «Колумбії». Цей вірш, власноруч написаний автором, також буде зберігатись в музеї. 

Дорогі і шановні Олександре Степановичу та Валентине Васильовичу! Колектив музею щиро дякує вам і вашим рідним за допомогу та  спілкування, за пісню та збереження пам’яті про Леоніда Каденюка! Ми завжди будемо раді бачити вас в Національному музеї космонавтики ім. С.П. Корольова. Захоплюємось вашою енергією та любов’ю до життя. Нехай творче натхнення завжди буде з вами!

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *