Спортивний комісар та справа про рекорди

No Comments

У  фондах Національного музею космонавтики ім. С.П. Корольова зберігається 38 «Справ про рекорди» – безцінних  документів, переданих музею з НВО “Енергія” ім. С.П. Корольова у 1975 – 1988 роках. Під звітами про фіксацію космічних рекордів стоїть підпис Івана Григоровича Борисенка.

Також у  музейній колекції є унікальна фотографія,  на якій закарбовані перші хвилини після приземлення Ю.О. Гагаріна. Поряд із втомленим космонавтом –  лікар В. Волович, Спортивний комісар І.Г. Борисенко та інженер Бахрамов. Велика історична цінність  цієї фотографії ще й у тому, що на зворотному боці І.Г. Борисенко  детально описав за яких обставин, де і коли був зроблений знімок. Завдяки цьому напису збереглися імена людей, які розділили з першим космонавтом радість повернення на Землю.

Сьогодні прекрасна нагода розповісти про цю унікальну людину, ім’я якої широко відоме всім, хто пов’язаний з космонавтикою, але невідоме широкому загалу.

26 квітня 2021 року виповнюється 100 років з дня народження Спортивного комісара Федерації авіаційного спорту СРСР та Міжнародної авіаційної федерації (ФАІ) Івана Григоровича Борисенка.

Він народився в селі Велика Білозерка Запорізькій області. На жаль, інформації про життя цієї видатної людини дуже мало, особливо про дитинство та юність.   У 1941 році він закінчив Харківське військово-авіаційне училище зв’язку, пройшов всю війну, у 1957 році завершив військову службу у званні полковника.

З квітня 1957 року працював у ЦК Добровільного товариства сприяння армії, авіації і флоту, а у 1961 році Іван Борисенко став спортивним комісаром Центрального аероклубу ім. В.П. Чкалова та Міжнародної авіаційної федерації (ФАІ) з реєстрації науково-технічних та рекордних досягнень космічних апаратів. Йому було присвоєно звання  «Суддя міжнародної категорії».

Саме ФАІ, створена у далекому 1905 році, забезпечує контроль за авіаційними, а пізніше і космічними досягненнями у всьому світі та сприяє розвитку конструкторської думки.

Для затвердження світового космічного рекорду країна-претендент повинна надати ФАІ “справу” про рекордний політ. У цій “справі” мають бути зібрані усі матеріали про старт, політ та приземлення, загальні відомості про льотчика-космонавта, вказані його національність, дата видачі спортивного свідоцтва, тип, марка та потужність ракети-носія, результати обробки усіх даних координаційно-обчислювальним центром, телеметрична інформація, програма польоту, особиста доповідь льотчика-космонавта тощо.

Згідно кодексу ФАІ приземлення космонавта повинен засвідчити Спортивний комісар –  особа, яка стоїть першою у переліку посадових осіб – представників ФАІ  та,  яка наділена абсолютною владою під час реєстрації даних, пов’язаних із встановленням рекордів. Саме таким Спортивним комісаром і був І.Г. Борисенко.

Перший космічний рекорд був зареєстрований у 1961 році після польоту Ю.О. Гагаріна на КК “Восток”. Реєстрував політ Ю.О. Гагаріна Іван Григорович Борисенко, який потім протягом багатьох років  на місці старту та приземлення космічних кораблів  реєстрував науково-технічні та рекордні досягнення, встановлені іншими льотчиками-космонавтами. Після кожного пілотованого польоту І.Г. Борисенко разом з вченими та інженерами складав та оформлював звіти для  подання до ФАІ. Він був  безпосереднім свідком видатних космічних подій, тому написав багато цікавих книг, статей та нарисів, які публікувалися  в СРСР та за кордоном.

Видатний фахівець та популяризатор космічних досягнень І.Г. Борисенко помер 4 січня 2004 року.

За спогадами тих, хто його знав, Іван Григорович був надзвичайно працьовитою, високопрофесійною , тактовною та чесною людиною.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *