ТРАСА ЖИТТЯ ЮРІЯ КОНДРАТЮКА

No Comments

Цьогоріч виповнилося 125 років з дня народження і 80 років з дня загибелі Юрія Васильовича Кондратюка (1897-1942), якого насправді звали Олександр Гнатович Шаргей.  Майбутній конструктор походив з єврейської родини, народився й виріс в Україні,  у Полтаві,  працював інженером, волею долі через  драматичні обставини з юності мусив жити під чужим прізвищем… В історію світової космонавтики він увійшов як теоретик космічних польотів, автор «місячної траси» та книги «Завоювання міжпланетних просторів».

Пам’яті видатного вченого був присвячений  науково-практичний семінар “Траса життя Юрія Кондратюка”, який був реалізований у рамках проекту “Актуальна історія”.

Головний зберігач фондів Національного музею космонавтики ім.. С.П. Корольова Наталія Щербакова підготувала тематичну виставку з фондів музею – експонати, які розповідають про Юрія Кондратюка: видання його праць, книги про вченого з автографами авторів, пам’ятні керамічні медалі. Вона здійснила наукову розвідку і, використавши літературні та наукові джерела, розповіла про зустріч Юрія Кондратюка та Сергія Корольова у 1930-х роках.

Молодший науковий співробітник Сергій Бовкун розповів про зв’язки роду Юрія Кондратюка (Олександра Шаргея) з Житомирщиною. Зокрема, у Бердичеві в 1870-х роках мешкав дід майбутнього вченого Бендит Шаргей, тут-таки народився у 1873 році його батько  Ігнатій Шаргей.

Учасники заходу переглянули перший документальний фільм про Юрія Кондратюка, знятий у 1980 році,  «Хліб і Місяць».

Отриману  під час семінару  нову інформацію буде належним чином  опрацьовано й застосовано у практичній роботі працівників музею. За допомогою відео-зв’язку до заходу долучилися  колеги з Полтавського музею авіації та космонавтики – директор Андрій Пушкарьов та старший науковий співробітник Ірина Пістоленко. Вони розповіли про полтавський період життя Юрія Кондратюка, а також провели змістовну  екскурсію по залах музею.  Юрію Кондратюку присвячена велика частина експозиції  полтавського музею, а поряд з будівлею — пам’ятник визначному вченому. В експозиції Національного музею космонавтки ім. С.П. Корольова фотопортрет Юрія Кондратюка по праву займає почесне місце поміж портретів видатних учених – теоретиків і практиків світової космонавтики. А його образ є символом відданості мрії і високій місії!

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *