До Дня спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя

No Comments

Національний центр управління та випробувань космічних засобів

Космічна історія України назавжди пов’язана з ім’ям нашого славетного земляка С.П. Корольова, першопрохідця, засновника практичної космонавтики, Головного конструктора перших космічних систем. Саме очима посланців людства – космонавтів – люди вперше побачили Землю, як єдине ціле, як великий космічний корабель, що несеться в просторах Всесвіту. І зараз в Україні мешкає багато людей, які були прямими свідками того, що через кілька десятиліть стало ознакою епохи. Серед них – Національний центр управління та випробувань космічних засобів, створений за сприяння Сергія Павловича Корольова та Мстислава Всеволодовича Келдиша у Криму, поблизу Євпаторії (на той час Центр дальнього космічного зв’язку).Висловлюємо щиру подяку колективу Центру космічних досліджень та зв’язку, його керівнику – полковнику Віктору Ожінському за надання документальних матеріалів, фотографій, відеоматеріалів та консультативної допомоги.Матеріал підготували : Вікторія Четвертак (заступник директора з наукової роботи ) та Закревська Наталія (науковий співробітник).

Село Вітино зі сторони Чорного моря.
Зараз, через анексію Криму, за колючим дротом залишаються шматочки історії, досягнення якої належать усьому Людству!
Після запусків перших штучних супутників Землі (1957-1958 рр) та польоту на Місяць першої автоматичної станції ( «Луна-1», 2 січня 1959 р.) 27 травня 1959 року С.П. Корольов звернувся до уряду СРСР з доповідною запискою «Про розвиток науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт з освоєння космічного простору», в якій йшлося про польоти до планет Сонячної системи. У цьому документі особливо акцентувалась увага на необхідності забезпечення радіозв’язку з дальністю дії декілька сотень мільйонів кілометрів. Потрібно було не лише відправляти у космос космічні апарати, а й управляти ними, отримувати телеметричну інформацію про стан роботи приладів та систем, керувати ними.
Для цього потрібно було знайти унікальне місце, де більшу частину року сяє Сонце. Саме цей природний феномен, а також наближеність до моря, стали визначальними під час створення та будівництва унікального об’єкта. В районі Євпаторії знайшли місце, де 250 днів на рік світить Сонце. 
Антенна система АДУ-1000 (с. Вітино) від радіотехнічного комплексу «Плутон».
Так розпочалось будівництво майбутнього радіотехнічного комплексу «Плутон», до складу якого увійшли дві приймальні та одна передавальна антена.
Об’єкт розташовувався на двох майданчиках: перший – в районі села Вітино (дві приймальні антени), другий – біля селища Заозерне (одна передавальна антена). Саме ці три антени співробітники центру і досі називають «корольовськими». С.П. Корольова та М.В. Келдиша часто можна було побачити на різних ділянках будівництва. Для високоповажних осіб побудували будиночки, де зупинялись конструктори, космонавти, вищі військові начальники. 
Будиночок, де зупинялись С.П. Корольов, М.В. Келдиш та інші видатні вчені та конструктори (Україна, Крим, Сакський р-н, біля селища Вітино).
Робочий стіл з настільною лампою (знайдена в технічній будівлі №117, де в групі керування працював Юрій Гагарін, а потім розташовувалися Центри управління польотами космічних апаратів «Січ-1» та «Січ-1М» Медведєвою Тетяною Олексіївною), за яким працював С.П. Корольов. Знаходиться в музеї Центру дальнього космічного зв’язку (с. Вітино, Крим).
Такого грандіозного будівництва Крим не знав за усю свою багатовікову історію. З усіх кінців країни в Євпаторію йшли потоком унікальні конструкції та обладнання, кабельна продукція, будівельні матеріали. Негабаритні вантажі доставляли на автопоїздах відразу на будівельні майданчики. Скупчення такої кількості людей та техніки було безпрецедентним. Роботи проводились у три зміни. У лічені дні були змонтовані військові намети, збірно-щитові бараки та навіси для зберігання обладнання. Одночасно з будівництвом антенних систем проводилось будівництво технічних будівель, ліній електропередач, лінійно-кабельних споруд та монтаж радіо-технічної апаратури.
Роботи йшли швидкими темпами. Через сім місяців, у вересні 1960 року, біля Заозерного побудували першу з трьох антен «АДУ-1000», до кінця року з’явились ще дві у Вітино. Побудовані усього за один рік, ці антени забезпечували усі програми дослідження дальнього космосу до кінця 1970-х років.
12 лютого 1961 року Центр дальнього космічного зв’язку розпочав управління польотом першої автоматичної міжпланетної станції «Венера-1». Пізніше був запуск станції «Марс-1» в листопаді 1962 року. До кінця 70-х років вони забезпечували усі програми з дослідження дальнього космосу: Венери, Марсу, Меркурію та ін. Під час запусків автоматичних станцій відпрацьовувалась динаміка польоту, посадка апарату на планету Сонячної системи, супутник Землі Місяць, досліджувалась атмосфера та інші параметри. Починаючи з польоту Володимира Комарова на КК «Союз» у 1967 році Центр розпочав управління КА за пілотованими програмами «Союз» та ОС «Салют».
Фотографія, зроблена американською телекомпанією NBC на початку 60-х років минулого сторіччя. Антена «АДУ-1000» з’явилась у кадрах радянського художнього фільму «Приборкання вогню» (1972), де С.П. Корольов та Ю.О. Гагарін розмовляють перед стартом на тлі антен «АДУ-1000» та «КТНА-200» у Вітино (за сюжетом – на космодромі Байконур).
Радіотехнічний комплекс «Квант-Д» та радіотелескоп РТ-70.
Минав час, для майбутніх космічних програм можливості комплексу «Плутон» були обмежені. Потрібен був комплекс з більшою дальністю зв’язку та швидкістю передачі інформації.
У 1973 році на березі Чорного моря, недалеко від селища Молочне, був виритий 6-метровий котлован, у скелясте дно якого було вбито 1004 палі – фундамент антени. Розпочалось будівництво унікального радіотелескопу з діаметром дзеркала 70 м (звідки пішла назва РТ-70, друга назва – П-2500 пов’язана з площиною радіотелескопу – 2500 кв.м). Унікальність антени в тому, що вона може повертатись як по вертикалі, так і по горизонталі, а чутливість телескопу настільки велика, що запалений на Місяці сірник може бути зафіксований антеною. Глибина чаші складає 14,5 м; коли антена “дивиться” угору, її дно знаходиться на висоті 56 м над землею.
Селище Молочне, де навколо сучасного військового об’єкту розкинулось блакитно-бузкове поле лаванди. Це край дивовижної красоти, який не залишає нікого байдужим. «Краєм вічного сяйва» називала його Леся Українка, «…я ходив тут, як уві сні», – зізнавався Михайло Коцюбинський.
Зовні антена РТ-70 не здається важкою і схожа на велику білу чашу, виконану з металевих конструкцій, схожих на мереживо. Рухома частина масою 5 тисяч тонн повільно повертається у просторі. Спіймавши джерело сигналу, вона завмирає, починає рухатись повільно, непомітно для ока. А під час роботи передавача в радіусі 100 метрів навколо антени напруженість електромагнітного поля настільки велика, що становить небезпеку для життя і здоров’я людей. Унікальна вона тим, що може не лише «прослуховувати» Всесвіт, але й відправляти сигнали, наприклад, на супутник Юпітера. Але для цього їй потрібна енергія, багато енергії: старожили Євпаторії згадують, що у них пропадало світло, коли антена накопичувала енергію, щоб передати сигнал у космос.
АМС «Венера-11»
З початку експлуатації радіотехнічного комплексу «Квант-Д» проводились дослідження Венери, забезпечувалось управління АМС «Венера-11-16».
АМС «Гранат»
У 1989-1998 рр. комплекс брав участь у міжнародній програмі дослідження об’єктів Всесвіту за допомогою космічної обсерваторії «Гранат», яка була запущена 1 грудня 1989 року та розрахована на один рік роботи, але пропрацювала вісім років! За цей час було виконано 10 607 сеансів управління. Саме завдяки участі у цьому проекті та фінансуванню французькою стороною «РТ-70» залишився у робочому стані.
Отже, Євпаторійський центр дальнього космічного зв’язку розташований на трьох майданчиках.
Майданчик №1 – біля селища Вітино. Антенний комплекс «Сатурн»
Це історичне фото було зроблено американською телекомпанією NBC у 1967 році. На ньому видно, що антени радіотехнічного комплексу «Сатурн-МС» розташовані приблизно на відстані 500 м одна від одної.
Наприкінці 1960-х років антенний комплекс був змонтований та введений в експлуатацію. Він використовувався для радіоастрономічних спостережень, управління місячними та міжпланетними космічними станціями. Наприкінці 1966 року комплекс «Сатурн – МС» використовувався для управління польотами перших космічних кораблів «Союз», антенні пристрої не лише передавали різні команди кораблю, а й приймали з борту телеметрію та телевізійне зображення.
Космонавти О. Леонов, В. Горбатко та В. Биковський на тлі радіотехнічного комплексу «Сатурн-МС», с. Вітино, Євпаторія.
Частина антени: ми бачимо чудову ажурну конструкцію, що забезпечує міцність споруди і підтримує дзеркальну поверхню.
У 1972 році була підписана Угода між керівництвом США та СРСР про співпрацю у космосі. Розпочалась підготовка до спільного експериментального пілотованого польоту двох кораблів «Союз»-«Аполлон». Будівництво нової станції «Квант-П» стало складовою частиною реалізації цього проекту.
Станція «Квант-П» виконувала ті ж самі функції, що і «Сатурн-МС», але була створена на новій елементній базі зі значно кращими технічними характеристиками, була надійнішою, розташовувалась у одній будівлі і мала власну антену.
Головним призначенням командно-вимірювальної системи «Квант-П» стали роботи з телеконтролю та управлінню польотом орбітального комплексу «Мир». Саме тут проводились розрахунки для забезпечення стикування та розстикування пілотованих кораблів «Союз», наукових модулів, транспортних кораблів «Прогрес», американських кораблів багаторазового використання «Спейс Шаттлів», контролювали вихід у відкритій космос космонавтів та проводили корекцію орбіти.
На фото: будівля з антенним пристроєм станції «Квант-П». 
Квантово-оптична система «Сажень-С» (с. Вітино поблизу Євпаторії).
Квантово-оптична система «Сажень-С» призначена для високоточних вимірювань кутових координат космічних апаратів та для отримання фотометричних характеристик. Оптична частина складається з двох спарених телескопів АЗТ-28 (з дзеркалами діаметром 50 см кожне) та лазера. 
Квантово-оптична система «Сажень-С» (с. Вітино поблизу Євпаторії).
Квантово-оптична система «Сажень-С» призначена для високоточних вимірювань кутових координат космічних апаратів та для отримання фотометричних характеристик. Оптична частина складається з двох спарених телескопів АЗТ-28 (з дзеркалами діаметром 50 см кожне) та лазера. 
На радянському «Луноході» був кутовий відбивач, що дозволило лазеру діаметром лише 10 см потрапити на цей прилад і повернутись знов на Землю. З точністю похибки у декілька десятків сантиметрів була виміряна відстань між «Луноходом» на Місяці та Євпаторійським центром дальнього космічного зв’язку. 
Кутовий відбивач радянського “Лунохода-2”. 
Радіотелеметричний комплекс МА9 МКТМ-4 «Ромашка»
Після запуску першого українського супутника «Січ-1» у 1995 році саме цей комплекс приймав телеметричну інформацію з супутника та надавав інформацію про технічний стан бортових систем. 
Приймально-передавальна телевізійна система «Фобос»-«Кречет»
Була створена для забезпечення надійного телевізійного зв’язку пілотованого космічного корабля, орбітальної станції з Центром управління польотами. Використовувалась протягом тривалого часу. 
Комплекс космічного зв’язку «Связник» призначався для використання у складі Єдиної системи супутникового зв’язку (ЄССЗ) через супутники зв’язку «Молнія», «Горизонт», «Радуга». До складу комплексу входила апаратура для зв’язку з кораблями «Академік Сергій Корольов» та «Космонавт Юрій Гагарін», які несли вахту у Атлантичному океані, що дозволяло підтримувати безперервний зв’язок з пілотованими космічними об’єктами. Після розпаду СРСР у 1992 році кораблі були виведені з експлуатації, у 1993 році зупинили роботи над проектом «Енергія»-«Буран», тому комплекс «Связник» припинив свою роботу. 
2-й майданчик (Крим, с. Заозерне поблизу Євпаторії).
На фото добре видно антену комплексу «Плутон» АДУ-1000 (ліворуч, у 2013 році вона була утилізована) та радіотелескоп РТ-32 (праворуч). 
У Криму розташований ще один важливий космічний об’єкт. Він знаходиться у 20-ти км від Сімферополя та 35 км від Євпаторії – біля селища Шкільне. Ця назва була офіційно закріплена за ним лише на початку 2001 року. Раніше селище, поблизу якого знаходився надсекретний об’єкт, мало назву «Науково-вимірювальний пункт – 10» (НВП-10) та адресу «Сімферополь-28». Про діяльність центру почали відкрито говорити лише на початку 1990-х рр.
Саме тут, на місці кримсько-татарського поселення Такіл-Джабанак у 1957 році з’явились намети військових та телескопічні антени. У тому ж році, 4 жовтня, з їхньою допомогою був здійснений сеанс космічного зв’язку з Першим штучним супутником Землі. В управлінні польотом Ю.О. Гагаріна на КК «Восток» об’єкт участі не брав, але був готовий до роботи у випадку нештатної ситуації. Під час добового польоту Германа Титова центр займався прийомом інформації. 
Фотографія на пам’ять біля технічної будівлі «Куб», з якої 11 серпня 1962 року М.С. Хрущов вів перемовини з льотчиком-космонавтом А.Г. Ніколаєвим.
Перший ряд, зліва направо: Бугайов Н.И., Хрущов М.С., Агаджанов П.А. Другий ряд, зліва направо: Кадніков, Єфімов, Мазурін, Шляконов та інші спеціалісти, які забезпечували перемовини.
Саме з «НИП-10» Микита Сергійович Хрущов 11 серпня 1962 року проводив радіотелефонну розмову з космонавтами А. Ніколаєвим та П. Поповичем, які знаходились на борту КК «Восток-3» і «Восток-4». Він не лише вів телефонну розмову, а й побачив Андріяна Ніколаєва в умовах невагомості на телеекрані. 
Тривав довгий та напружений штурм Місяця. І вдень, і вночі перевіряли параметри траєкторій, визначали установки для корекції руху, передавали на КА команди та перевіряли отримані з космосу підтвердження роботи бортових систем. Після вдалих запусків перших АМС «Луна -1,-2,-3» повстало завдання здійснити посадку апарата на Місяць. Починаючи з 1963 року п’ять АМС «Луна-4,-5,-6,-7,-8» намагались виконати складне завдання, після трьох років невдалих запусків, 3 лютого 1966 року АМС «Луна-9» здійснила м’яку посадку та передала на Землю панорамне зображення Місяця. Саме сімферопольський «НИП-10» першим прийняв ці зображення. На фото спускний апарат АМС «Луна-9». 
Ходова частина майбутнього «Лунохода».
У вересні 1968 року на території об’єкту створили унікальний полігон, який потім назвали «лунодромом». Він призначався для відпрацювання методики управління самохідною дослідницькою лабораторією, яка пізніше отримає назву «Луноход». Таких майданчиків на території Радянського Союзу було два, другий знаходився на острові Шикотан (Далекий Схід Росії). Там використовувався природний ландшафт острова, у Криму його створили штучно під керівництвом відомого радіохіміка – академіка Олександра Павловича Виноградова. Це майданчик розміром 70х120 метрів – площиною, приблизно, в один гектар. Спочатку зняли верхній шар ґрунту, вирили 54 кратера та розташували 160 каменів різних розмірів. А щоб надати «лунодрому» властивості місячної поверхні, його вкрили черепашником, який за фізичними характеристиками був наближений до місячного ґрунту. Це дійсно було схоже на шматок чужої планети, якщо не брати до уваги земну атмосферу та силу тяжіння. 
Для управління незвичайною машиною були відібрані 45 осіб, частина відсіялась, були і такі, хто відмовився сам, залишилось 11 чоловіків. З них сформували дві команди, до складу кожної входив командир, водій, штурман, бортінженер та оператор наведення гостронаправленої антени, ще один залишився резервним водієм. Складність управління, хвилювання та відчуття відповідальності давалися взнаки: пульс частішав до 140 ударів на хвилину. Одна помилка могла призвести до втрати машини, створеної величезним колективом і ціною неймовірних зусиль! Екіпажі змінювались кожні дві години протягом місячного дня, який триває 14 земних діб.
Головний конструктор М.С. Рязанський запропонував телевізійну систему, яка дозволяла передавати не 25 кадрів за хвилину (звичайний телевізійний стандарт), а лише один кадр, що нагадувало кадри діафільму. За час, поки один кадр “тримався” на екрані, «Луноход» міг проїхати до 8-ми метрів! 
Збереглося небагато фотографій того часу – в умовах секретності фотографувати заборонялось. На даному фото – Микола Іванович Бугайов біля ходової частини «Лунохода» ( у 1959-1973 рр. командир військової частини «НИП-10). 
В різні роки центр відвідували С.П. Корольов, М.В. Келдиш, Г.М. Бабакін, Б.Є. Черток, космонавти Ю.О. Гагарін та ін. У військовій частині існував музей з унікальними експонатами, але, на жаль, у 1998 році частина була розформована, розсекречені документи, фотографії, обладнання, спускні капсули, модель шасі «Лунохода» та кіноплівка, на якій були записані перші випробування місячного апарату у Шкільному, зникли, будівля музею була зруйнована. Макет «Лунохода» з оригінальною ходовою частиною, на якому відпрацьовували управління машиною у Криму, зараз експонується у музеї Головного випробувального космічного центру ім. Германа Титова у м. Краснознаменську (Московська обл., Росія).
Розпад Радянського Союзу вніс свої корективи у розвиток славетних космічних об’єктів Криму. Центр дальнього космічного зв’язку біля Євпаторії був відданий у підпорядкування Національного космічного агентства України та у 1996 році отримав назву “Національний центр управління та випробувань космічних засобів”, а «НВП-10» був розформований. 
Історія НЦ УВКЗ у складі незалежної України розпочалася з запуску першого українського супутника «Січ-1» (31 серпня 1995 р). 
Наступним вітчизняним КА став супутник «Океан-О», виведений на орбіту 17 липня 1999 року і призначений для дистанційного зондування Землі та Світового океану, екологічного моніторингу, попередження та контролю надзвичайних ситуацій. 
Космічний апарат «Інтербол».
Дослідження сонячно-земних зв’язків має велике значення для людської діяльності: «активне» Сонце може погіршити роботу систем зв’язку і енергозабезпечення на Землі та навіть вивести їх із ладу, створити радіаційно небезпечну ситуацію на навколоземних орбітах, негативно вплинути на здоров’я людей. Актуальні проблеми сонячно-земних зв’язків та взаємодії окремих областей магнітосфери Землі вирішувалися за участі українських науковців у ході здійснення масштабного міжнародного космічного проекту «Інтербол» в 1997-2001 рр. ( КА Інтербол-1» та КА «Інтербол-2» були запущені 03.08.1995 р. та 29.08.1996 р. відповідно). 
Космічна система «Іоносат» для комплексних досліджень сейсмо-іоносферних та сонячно-земних зв’язків. 
У зв’язку з подіями, які відбулись у Криму у 2014 році, керівництвом України було прийнято рішення щодо передислокації НЦ УВКЗ на материкову частину України, до міста Києва. На сьогоднішній день до складу Центру входять декілька філій. 
Музей підтримує теплі стосунки з Центром космічних досліджень та зв’язку (с. Сасів Золочівського району, Львівської області). Тут працюють високопрофесійні військові, талановиті науковці та знавці своєї справи.
Поштовхом до активної модернізації стала втрата Україною подібної майданчика у Криму. Приємно, що станція модернізується українськими виробниками і виконує міжнародні наукові дослідження.
Саме тут знаходяться дві великі приймально-передавальні антени діаметрами 25 і 32 м – найбільша параболічна антена материкової України. «Зараз ми займаємось відновлюванням та модернізацією наших телескопів», – розповідає керівник Центру Віктор Ожінський.
Можливості Центру дозволяють за сейсмічними хвилям дізнатись, де стався ядерний вибух і якої потужності. З космосу можна бачити незаконні вирубки лісів, видобуток бурштину, пожежі, землетруси та надзвичайні ситуації.
«Був момент – продовжує свою розповідь Віктор Ожінський, – коли північні сусіди почали хвалитися рекордними врожаями в Криму. Наші хлопці сіли і написали програми стеження, подивились на те, що відбувається на півострові, і довели, що він висихає. Для цього провели аналіз двох тисяч знімків із космосу».
Зараз працівники Центру досліджують параметри та характеристики 25-метрової антени, щоб використовувати її, як локатор. Попереду – модернізація, після її завершення Центр увійде в єдину європейську мережу радіоінтерферометрів, ту саму, яка отримала зображення чорної діри. 
З болем у серці сім років тому наші військові залишили Крим. Але ми всі віримо, що він до нас повернеться і, не лише на радіотелескопі розгорнуть прапор України, він з’явиться у кожному кримському містечку! 

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *