Їжа в космосі

Космічний політ – складне випробування, зокрема для людського шлунку. Меню для космічних польотів має бути поживним, натуральним і компактним.
12 квітня 1961 Юрій Гагарін увійшов в історію як перший космонавт. Хоча політ тривав лише 108 хвилин, космонавта забезпечили їжею. Гагарін отримав тюбики з м’ясом і шоколадом.
В невагомості продукти розсипаються на крихти або змінюють форму, особливо це стосується рідин. Тюбик став ідеальною упаковкою для зберігання їжі на борту космічного корабля.
Другий космонавт, Герман Титов, перебував у космосі більше доби. Цього разу раціон зробили різноманітнішим – овочеве пюре, печінковий паштет і сік з чорної смородини. Однак, космонавт залишився голодним – організм під час польоту витримує неймовірні навантаження, втрачаючи велику кількість корисних елементів, особливо кальцію і фосфору.
Отримавши нові дані, вчені змушені були переглянути раціон космонавтів. 1963 року в СРСР заснували лабораторію для створення оптимального космічного харчування. Було очевидно, що космічна їжа повинна мати особливу поживність.
Під час першого американського орбітального польоту 20 лютого 1962 року астронавт Джон Гленн на борту КК «Меркурій-6» також їв з тюбиків. Це було яблучне пюре та перетерта яловичина з овочами. Трапезу Гленн запив розведеним порошкових напоєм Tang. Популярною була легенда, що напій створили саме для космосу. Хоча насправді Tang винайшов американський хімік Вільям Мітчелл в 1957 році, та жодного стосунку до космосу він не мав. До речі, Гленну цей чудо-напій не сподобався.
Гленн та його колеги по програмі «Меркурій» окрім їжі в тюбиках отримували подрібнені кукурудзяні пластівці та пшеницю. Вони були спресовані в маленькі кубики та залиті желатином.
В рамках програми “Gemini”, для підтримки астронавтів під час польотів тривалістю до двох тижнів, були введені заморожені продукти харчування. Під час польотів “Аполлонів” на Місяць астронавтам було запропоновано на вибір близько 70 найменувань продуктів харчування, приправи і напої. Їжа була висушена в замороженому стані і розфасована, що вимагало від астронавтів додавання води з бортового запасу.
На борту американської космічної станції Skylab з’явилася морозильна камера, тому астронавти мали змогу насолоджуватися лобстерами, морозивом та іншими замороженими делікатесами.
Основний модуль космічної станції “Мир” включав в себе обідній стіл з можливістю підігріву їжі в банках і тюбиках, а за допомогою розташованого поблизу диспенсера холодної та гарячої води космонавти могли додати воду у сублімовані соки і супи. Різноманітність російських страв регулярно доповнювалося, коли на станцію прибували члени екіпажів з інших країн. Перший громадянин Франції, який відвідав “Мир”, космонавт Жан-Лу Кретьєн привіз такі страви, як паштет, телятину з соусом, сири і шоколад. Під час програми “Шаттл” американські астронавти, які проживали на борту станції “Мир”, спочатку їли в основному російську їжу, а в ході пізніших місій привезли з собою і американську.
У листопаді 1985 року мексиканський фахівець з корисного навантаження Родольфо Нері Вела, який був членом екіпажу на борту шаттла “Атлантіс” (місія STS-61B), звернувся з проханням включити в його запас продуктів харчування тортильї. Перебуваючи на орбіті, його товариші по екіпажу помітили, що тортильї, на відміну від звичайного хліба, не створюють крихт і можуть використовуватися для приготування сендвічів. Після цієї місії тортильї стали обов’язковим пунктом меню астронавтів. Члени екіпажу використовують їх для приготування буріто, гамбургерів і навіть бутербродів з арахісовим маслом і желе.

США і Росія надають одна одній половину продовольства, призначеного для МКС. Астронавти інших агентств-партнерів МКС, таких як Європейське космічне агентство (ESA), Японське агентство аерокосмічних досліджень (JAXA) і Канадське космічне агентство (CSA), часто привозили з собою свої фірмові страви, якими ділилися з усіма членами екіпажу. Наприклад, для свого польоту під час експедицій 50 і 51 астронавт ЕSА Томас Песке з Франції привіз 13 страв, які приготували спеціально для нього на замовлення Національного центру космічних досліджень Франції (CNES).
Найбільш затребуваними продуктами для членів екіпажу, які тривалий час перебувають на борту МКС, є свіжі фрукти та овочі. Короткий термін зберігання і відсутність на МКС спеціального холодильного обладнання призводить до того, що вони є рідкісним товаром на орбіті. Російський космонавт Олег Артем’єв в обох своїх тривалих польотах брав з собою цибулю, за якою ретельно доглядав, регулярно зрізав зелене пір’я і додавав його для аромату у свої страви. Ще одна можливість з’їсти свіжу зелень в космосі – виростити її на самій станції. У 2013 році астронавти 44 експедиції МКС Кімія Юі, Норвуд Ліндгрен і Скотт Келлі скуштували червоний римський салат, вирощений в апараті Veggie.
Перша піца на борт МКС прибула на вантажному космічному кораблі “Прогрес” у травні 2001 року за комерційною угодою між Російським космічним агентством і “Pizza Hut”. Командир 2-ї експедиції Юрій Усачов розігрів піцу з салямі, з’їв шматочок і зняв це відео для рекламного ролику піцерії. У 2017 році астронавт Італійського космічного агентства Паоло Несполі з “Експедиції 53” випадково згадав, що пропустив одну зі своїх улюблених страв – піцу. Тому менеджери МКС подбали про те, щоб всі необхідні інгредієнти були завантажені на наступний вантажний корабель “Cygnus”, а Несполі і його товариші по екіпажу влаштували собі піцерію прямо на борту МКС.
Зі збільшенням кількості астронавтів з різних країн, які відвідали МКС, різноманітність страв, доступних для всіх членів екіпажу, значно зросла. Астронавтка Суніта Вільямс не лише насолоджувалася бутербродами з арахісовим маслом на тортільї, а й словенськими ковбасками, які нагадують їй батьківщину матері, а також стравою Самоса, яке нагадує їй про індійське походження її батька.
Щоб відсвяткувати свій день народження, французький астронавт Томас Песке попросив доставити на МКС бісквітне печиво макаронс. Кілька астронавтів з JAXA влаштували для своїх колег суші-вечірку. Під час короткострокових візитів учасників космічних польотів з декількох країн в меню МКС були додані такі страви, як сатай з Малайзії, кімчі з Кореї, а також мадруба з Об’єднаних Арабських Еміратів.
Незважаючи на велику різноманітність їжі, доступної членам екіпажів МКС, іноді вони бажають чогось особливого: додаткового десерту, або їжі, яка нагадує їм про дім. Спеціальної морозильної камери для продуктів харчування на МКС немає, але морозильники, призначені для повернення наукових зразків, часто запускаються на вантажних кораблях порожніми, тому в них можна перевозити різні заморожені ласощі, наприклад морозиво, щоб члени екіпажу могли насолоджуватися ними, як тільки відкриють люки для кораблів. Під час експедиції 42 астронавтка з Італії Саманта Крістофоретті насолоджувалася першим справжнім еспресо в космосі, виготовленим на приладі, наданому Італійським космічним агентством у співпраці з виробником еспресо Lavazzo. У листопаді 2019 року вантажний корабель Cygnus 12 привіз на МКС піч Zero G, надану компанією Doubletree Hotels для оцінки можливості випічки в космосі. І як раз до Різдва астронавти Експедиції 61 Лука Пармітано і Христина Кох спекли шоколадне печиво, яке повернулося на Землю на борту вантажного корабля SpaceX CRS 19 в січні 2020 року.
За 20 років існування Міжнародної космічної станції якість харчування членів довгострокових експедицій була значно поліпшена. Міжнародний характер програми робить меню різноманітнішим, оскільки члени екіпажу приносять на обідні столи МКС страви, які мають важливе культурне значення.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *