Зараз Україна переживає один із найдраматичніших періодів історії. Війна зруйнувала людські життя, плани, надії та можливості. Це назавжди залишиться в наших серцях.
Напередодні Міжнародного дня космонавтики хочеться згадати про найбільший в світі транспортний літак Ан-225 «Мрія»- гордість України, який був розбитий російськими загарбниками в аеропорту Гостомеля під Києвом.
А починалось все так…
На початку 20-х років минулого століття захоплення планеризмом познайомило двох видатних людей – Сергія Корольова та Олега Антонова. Саме в Крим з’їжджались мрійники та ентузіасти, герої-першопрохідці і втілювали найфантастичніші мрії людства – мрії про небо. Тут проходили змагання планеристів, які запускали свої літальні апарати зі знаменитої гори Узун-Сирт у Коктебелі.
Тоді вони ще не знали, що кожен з них досягне перемог: Олег Антонов у авіації, а Сергій Корольов у космонавтиці. Наприкінці 80-х років ХХ століття їх учні – продовжувачі справи двох талановитих людей – чудовим чином зустрінуться у спільному проекті. Космічний корабель багаторазового використання «Буран», розроблений та створений у конструкторському бюро Сергія Корольова, був доставлений на Байконур антонівською «Мрією».
Літак АН-225 із символічною назвою «Мрія» створювався для потреб радянської космічної програми: для транспортування космічного корабля «Буран», компонентів ракетної системи «Енергія» на Байконур та перевезення вантажів.
Літак сконструювали у надзвичайно короткий строк – усього за 3,5 роки. За основу взяли літак Ан-124 «Руслан», збільшили довжину фюзеляжу, відмовились від заднього вантажного люка. Над фюзеляжем розмістили вузли кріплення великогабаритних вантажів: для «Бурану» та елементів ракети-носія «Енергія». Кількість двигунів була збільшена з чотирьох до шести, а хвіст взагалі був реконструйований і роздвоєний. 21 грудня 1988 року літак виконав свій перший політ. Головний конструктор “Мрії” – Віктор Толмачов, генеральний конструктор – Петро Балабуєв. Спочатку був побудований лише один літак, а до кінця 1980-х майже був готовий і другий. А всього збирались побудувати три такі літаки!
13 травня 1989 року «Мрія» перевезла «Буран» на Байконур, а через місяць цю комбінацію літака й космічного човна було продемонстровано на Паризькому авіасалоні. З 1993 року «Мрія» літала під українським прапором та бортовим номером UR-82060. У 2009 році літак був занесений до Книги рекордів Гіннеса за перевозку найбільшого в історії авіації вантажа – генератора вагою 187,6 тонн з Німеччини до Єревану, для нової армянської електростанції.
В Національному музеї космонавтики ім. Сергія Корольова зберігаються експонати, які розповідають про участь літака «Мрія» у «повітряному старті». Ідея замінити перший ступінь ракети, яка виводить космічний аппарат на орбіту, на літак виникла ще в 1950-х роках. Перший такий проект був реалізований у Сполучених Штатах Америки у 1990 році. Ця система отримала назву «Пегас». В Україні з використанням літака-носія «Мрія» розроблялись декілька проектів. Найбільш відомий – проект «Багатоцільової авіаційно-космічної системи». Ідея була така: на літаку розташовувався зовнішній топливний бак з космічним апаратом. Запуск ракети, яка виводила космічний аппарат на задану орбіту, мав відбуватись з літака, що піднімається на висоту 10 кілометрів.
Концепція «повітряного старту» зараз стає ще більш популярною. Вона дозволяє економити кошти і не прив’язуватись до місця старту – космодрому.
Аіваконструктори ДП «Антонов» вже почали працювати над відбудовою «Мрії». Мрії збуваються…
У Криму, зі знайомства двох молодих людей, захоплених мрією про небо, рзпочалась історія унікального літака. Віримо, що вона неодмінно продовжиться і, можливо, ми ще побачимо цей дивовижний красень-літак у небі України.
Науковий працівник
Національного музею космонавтики ім.С.П.Корольова
Закревська Наталія
Замовлення екскурсій: (0412) 47-26-27; (068) 42 02 044вівт.-нед. 10:00-17.15, понеділок вихідний
Схожі публікації
25 травня 1931 р. народився льотчик космонавт СРСР, доктор технічних наук Георгій Михайлович Гречко
25 Тра 2021