За спільної ініціативи Канадського інституту українських студій, кафедри історії Східної Європи Мюнхенського університету, Німецько-української комісії істориків та українського наукового журналу «Україна модерна» започатковано Міжнародний семінар «Історики та війна: переосмислення майбутнього».
Необхідність організації такого заходу була зумовлена тим, що президент Путін розв’язав війну не лише з метою знищення України, але й щоб стерти українську історію, зробивши в такий спосіб історію ключовою частиною дедалі більшої геополітичної кризи. Історики стикаються з гострою потребою реагувати на таке руйнування історії Кремлем. Нинішня війна вимагає переосмислення основних поглядів на сучасну європейську історію, особливо на її ХХ століття, на імперії та національні держави, режими та ідеології, пам’ять про Другу світову війну та масові злочини.
Історики також мають реагувати на зміну гносеологічної парадигми в історичних дослідженнях, що була спричинена цією війною. Забігаючи наперед: Як ми маємо уявляти минуле? Або ж ми знову стикаємося з питанням, яке поставив Марку Блоку, провідному історику, офіцер французької армії під час «дивної війни» 1940 року: «Чи означає це, що історія зрадила нас?» Як тепер слід визначати сферу східноєвропейських досліджень, де традиційно домінували росіяни та російська історична перспектива? Дослідження цих та низки пов’язаних питань стане предметом міжнародної серії семінарів.
Перша зустріч відбулась 4 травня 2022 року о 19:30-21:00. У ній взяла учать Маргарет Мак-Міллан, професорка історії Оксфордського університету та Університету Торонто. Вона є провідним фахівцем з історії міжнародних відносин та війни. Професорка М. Мак-Міллан — авторка численних книг, її остання робота War: HowConflictShapedUs (Random House, 2020). З української сторони зустріч була організована Ярославом Грицаком — істориком і публічним інтелектуалом, професором Українського Католицького Університету. Він також є редактором журналу «Україна модерна», членом редакцій журналів Slavic Review, Ab Imperio, автором численних публікацій з модерної історії України, зокрема «Страсті за націоналізмом» (Київ, 2004), «Пророк у своїй вітчизні» (2006), лауреатом українських та зарубіжних премій. Найновіша книжка — «26-й процент, або як подолати історію» (Київ, 2014). В семінарі взяли участь близько 200 істориків Історія ракетобудування та космонавтики стала частиною світової історії ХХ століття. Тому науковці національного музею космонавтики ім. С.П. Короьова долучилися до обговорення актуальних питань, висвітлених у семінарі. Цікаво було послухати думки професорки Мак-Міллан про причини війни, участь міжнародних організацій, роль європейських країн та США і Канади у боротьбі з російським агресором. Гострим питанням став розвиток сучасних військових технологій. Також професорка висвітлила можливі наслідки та уроки війни для України і світу.