З першим космонавтом незалежної України, Героєм України Л.К. Каденюком Національний музей космонавтики ім. С.П. Корольова завжди пов’язували давні дружні стосунки. Леонід Каденюк був надзвичайно щирим і людяним. Він глибоко розумів необхідність, важливість і особливості музейної роботи. Свого часу він передав музею фотографію НАСА: космонавт у червоній футболці з логотипом польоту під час виконання біологічного експерименту на борту КК «Колумбія». А до 110-й річниці з дня народження С.П. Корольова, Л.К. Каденюк подарував музею саме цю червону футболку. Леонід Костянтинович підкреслив в розмові зі співробітниками, що на кожен день у всіх членів екіпажу був новий комплект одягу різного кольору.
Ось як він писав про це в своїй книзі «Місія – космос»:
«Звільнившись від громіздких скафандрів, кожен з членів екіпажу зайняв значно менший об’єм. Тому якось відразу стало помітно просторніше. Всі переодягнулись у звичайний земний одяг – футболки й шорти, таким чином перетворившись з напівфантастичних істот у помаранчевих скафандрах у звичайних земних людей…
Наш одяг складався з брюк, курток, сорочок, коротких шортів, м’яких тапочок, теплих шкарпеток і білизни».
«Членам екіпажу на кожний космічний день було виділено новий комплект верхнього одягу та нижньої білизни. Тобто в космос відправили по п’ятнадцять комплектів одягу на одного, які зберігалися в індивідуальних контейнерах».
Коли ми говоримо про космічний одяг, ми перш за все маємо на увазі скафандри, спеціальні тренувальні та медичні костюми, і майже нічого не знаємо про те, що надягають космонавти і астронавти у повсякденному «космічному» житті. А це, насправді, велика і цікава тема. Одяг для польотів, волокна самих тканин пройшли довгий шлях досліджень і випробувань, враховувались аварійні ситуації, перші трагічні випадки, температура, вологість і тиск всередині космічних кораблів, неможливість прати одяг під час польоту. Не на останньому місті були гігієнічність, зручність і комфорт тих, хто буде користуватись одягом на орбіті під час роботи, відпочинку і сну.
Тому у астронавтів шаттлів на кожний день був комплект з легких футболок і шортів, додаткові бавовняні сорочки з довгим рукавом та штани, білизна, одяг для сну та одяг для сеансів зв’язку з Землею. Виробники – фірми спортивного одягу, з якими співпрацює NASA. Так, одяг, яким користувався в космічному польоті Леонід Каденюк, теж належить дуже відомій фірмі.
Червона футболка Леоніда Каденюка зайняла почесне місце в експозиційному комплексі, присвяченому нашому космонавту. Фотографії Л.К. Каденюка саме в ній представлені в книзі «Місія – космос», в книзі Є. Кордюм та Д. Чепмен «Рослини в космосі», яка також зберігається у фондах нашого музею, використовуються у виставках, присвячених легендарному космічному польоту.
Для нас, музейників, це не просто речі, це дорогоцінні реліквії, які пов’язують наш час із народженням нашої незалежності і дарують віру у великі можливості кожного українця. Адже Леонід Каденюк, звичайний хлопчик із невеликого чернівецького села став першим громадянином незалежної України, який вийшов на космічну орбіту.