31 жовтня минає 169 років з дня народження українця Миколи Івановича Кибальчича (1853-1881) – уродженця міста Короп на Чернігівщині, революціонера-народовольця, страченого за участь у замаху та вбивстві імператора Олександра ІІ.
Але в історію Кибальчич увійшов завдяки іншій своїй справі – написаному і накресленому у камері смертників проекту літального реактивного апарату. Цей документ майже 40 років пролежав у поліцейських архівах, і став доступним для загалу в 1918 році. Відтоді прізвище Кибальчича справедливо постало в один ряд з іншими славними іменами вчених, які своїми теоретичними і практичними розробками наближали можливість реалізації космічних польотів.
З нагоди дня народження винахідника в Меморіальному будинку-музеї академіка С.П.Корольова відбувся захід «Кибальчич: бомби і космос» — в рамках проекту «Актуальна історія».
Головний зберігач фондів Наталія Щербакова на основі наукових джерел розповіла про обізнаність Сергія Корольова з проектом Кибальчича, а також презентувала тематичну виставку, підготовлену працівниками музею.
Молодший науковий співробітник Сергій Бовкун розповів про технічні особливості проекту літального апарату Миколи Кибальчича та оцінку цього винаходу сучасниками винахідниками та науковцями пізніших часів. Сергій Бовкун також продемонстрував два хронікальні фільми 1971 та 1977 років, присвячені Миколі Кибальчичу.
Цікавий зв’язок та паралелі у долях двох сучасників – революціонера Кибальчича та письменника Короленка – простежила у своєму виступі запрошена гостя, науковий співробітник Літературно-меморіального музею В. Г. Короленка Оксана Бовкун. Вона розповіла про життя революціонерки Параскеви Семенівни Івановської. Ця непересічна жінка у 1880 році жила з Миколою Кибальчичем на конспіративній квартирі, видаючи себе за його дружину. У похилому віці вона мешкала в родині Володимира Короленка, бо була сестрою дружини письменника, Євдокії Семенівни. Параскева Івановська залишила цінні спогади про обох видатних людей, з якими зводила її доля – Миколу Кибальчича і Володимира Короленка.
На батьківщині Миколи Кибальчича, у місті Коропі, з 1960 року діє його музей. Тамтешні працівники вислали в дарунок Національному музею космонавтики ім. С.П. Корольова книгу та буклети про Музей Миколи Кибальчича. А під час проведення заходу за допомогою відео-зв’язку до розмови долучилася Тамара Миколаївна Гриценко – директор Коропського регіонального історико-археологічного музею (філією якого є Музей Миколи Кибальчича). Пані Тамара провела невелику відео-екскурсію по залах музею, розповівши про цікаві експонати та тематичні акції.
Відтак пам’ять
про Миколу Кибальчича поєднала одразу три музейні заклади: Національний музей космонавтики ім. С.П. Корольова,
Літературно-меморіальний музей В.Г.
Короленка та Музей Миколи Кибальчича у місті Коропі.
Сподіваємося, що подібна
співпраця триватиме надалі й приноситиме вагомі результати!