25 червня 2022 року Космічне містечко в м. Тулузі (Франція) Cité de l`espace відзначило свій 25-річний ювілей.
Cité de l`espace було відкрито у вересні 1997 року за ініціативою мерії Тулузи. Містечко займає площину біля 5 га. Тут, саме в Тулузі, розташована корпорація «Airbus» – флагман космічної індустрії Франції. Тут збираються космічні ракети, супутники та літаки.
Наближаючись до території космічного містечка, можна побачити повномасштабний макет ракети «Аріан 5» заввишки 53 метри.
У зовнішній експозиції знаходяться орбітальна станція «Мир», космічний корабель «Союз», «Марсове містечко», космічний телескоп XVV-Newton (ESA), місячний модуль Apollo (США), біля якого ми зустрілись з французьким космонавтом Жан-Жаком Фавйо.
Жан-Жак Фавйо у 1996 році на американському шаттлі «Колумбія» (місія STS-78) у складі екіпажу з семи астронавтів здійснив космічний політ протягом семи діб.
Жан-Жак розповів про європейську програму підготовки польоту людини на Марс та відповів на питання юних прихильників космосу.
Жан-Жак подарував музею особисту емблему астронавта з космічної місії STS-78.
У спеціальному великому приміщенні розташована едукаційна експозиція. У великій кількості залів розповідається про перші сторінки історії практичної космонавтики. Тут можна побачити макет Першого ШСЗ, перших ракет на рідинному паливі, серед яких «ГВРР-10», яку було розроблено під керівництвом С.П.Корольова.
Окремий стенд розповідає про пріорітетні досягнення космонавтики, у витоків яких стояв С.П.Корольов.
Вражає кількість інтерактивних засобів, динамічних моделей, аудіо-візуальних інсталяцій, якими можна скористатися на свій вибір.
Цікавими і корисними для музею були зустрічі Генерального директора Національного музею космонавтики Ірини Дячук з віце-мером м. Тулузи Жан-Клодом Дарделетом, директором музею Cité de l`espace Жаном-Батістом Дюбоа, представниками Європейського космічного агентства.
На святі були присутні керівники українських асоціацій, науковці та діячі культури.
Висловлюємо щиру вдячність команді Cité de l`espace за підтримку музею і сприяння його участі у престижній міжнародній акції.
Урочистим завершенням свята стало феєричне шоу – старту ракети «Аріан-5» з космодрому Куру у безмежний космос.