Завершився візит депутатської групи Житомирської обласної ради “Вектор міжнародного партнерства” до Литовської Республіки. У межах Програми візиту депутатська група відвідала партнерів Житомирської обласної ради — Етнокосмологічний музей Литви, мерію та адміністрацію міста Молетай, інноваційні підприємства у галузі космічних технологій. Мета візиту — встановлення нових цілей та завдань міжнародного партнерства в сфері місцевого самоврядування, культури, освіти, музейної справи.
Під час прийому в мерії м.Молєтай з мером Саулюсом Яунейка, затупником мера Вайдою Саугуниене та директором адміністрації Сігітасом Жвинисом були визначені перспективні напрями співробітництва в процесі обміну досвідом в сфері місцевого самоврядування, розвитку соціальних ініціатив та культурного партнерства. Були також обговорені цілі та можливості наступної зустрічі на Житомирщині. Були визначені також основні напрямки продовження співробітництва з Етнокосмологічним музеєм Литви, де завершується IV Міжнародна виставка за участю Національного музею космонавтики імені С.П.Корольова та Державного політехнічного музею імені Ігоря Сікорського при НТУУ КПІ. Директор Етнокосмологічного музею Литви Лінас Шмігельскас педставив гостям нову експозицію музею після реконструкції, яку було здійснено в межах проекту Європейського співробітництва. Використання найсучасніших технологій мультимедіа, доповненої реальності, оптичних ефектів у новій експозиції максимально забезпечує сучасне сприйняття і розкриття теми еволюції людства від доісторичних часів до ХХІ сторіччя. Така концепція допомогла поєднати унікальну археологічну колекцію музею з експонатами, що висвітлюють сучасну космічну еру людства.
Під час відвідування Національного музею “Палац Великих Князів Литовських” члени делегації познайомились із сучасними методиками і дизайнерськими знахідками у створенні музейних експозицій. Депутатською групою були визначені напрямки культурного співробітництва для створення нових партнерських програм.
Члени делегації були вражені арт-проєктом до 30-річчя незалежності Литовської республіки фінської художниці Ейї –Лііси Ахтіла (Eija-Liisa Ahtila) “Потенціал Любові”, представленим у Центрі сучасного мистецтва Литви. Поєднавши філософську ідею про вічність людських цінностей і сучасні мультимедіа-технології художниця створила образ штучного інтелекту, сповнений гармонії і любові до людства.
Результатом культурної складової візиту стало підписання меморандуму про співробітництво на наступні 5 років між Етнокосмологічним музеєм Литви і Національним музеєм космонавтики імені С.П. Корольова Житомирської обласної ради.
У другій частині програми візиту були проведені ділові зустрічі з керівництвом провідних інноваційних підприємств Литви NanoAvionics і GEOMATRIX. Під час зустрічей були обговорені питання і можливості використання потенціалу університетів та організацій, що входять до регіонального інноваційно-космічного кластеру “Полісся” у спільних проєктах, зокрема у виробництві nano-супутників та у галузі гео-моніторингу. Депутатська група «Вектор міжнародного партнерства» висловлює щиру вдячність представникам фірм за продуктивний діалог.
На завершення візиту за запрошенням відомого литовського художника-дизайнера, ініціатора партнерської співпраці Житомирщини і Литви, Саулюса Вайлюса, депутатська група відвідала унікальний парк “Центр Європи”. Музей створено за приватною ініціативою литовського скультора Гюнтароса Каросаса. У парку знаходяться скульптури, авторами яких є видатні митці з різних країн світу. Серед них — творці сучасного мистецтва Магдалена Абаканович, Солл де Вітт, Деніс Оппенхейм. Приклад приватної ініціативи Гюнтароса Каросаса захоплює і вражає.
Всі три доби візиту депутатської групи пройшли насичено і продуктивно. Були досягнуті серйозні домовленості у сфері культурного обміну, розвитку зв’язків та ініціатив між нашими регіонами.
Генеральний директор Національного музею космонавтики імені С.П.Корольова Ірина Дячук (координатор депутатської групи «Вектор міжнародного партнерства») висловлює подяку членам групи — депутатам Житомирської обласної ради Володимиу Ширмі, Андрію Ковальову та Людмилі Кицак за участь у проєкті.