У 1961 році Державному конструкторському бюро «Південне» ім. М.К. Янгеля (на той час ОКБ-586, Україна, м. Дніпропетровськ) було доручено створення експериментальних космічних систем спеціального зв’язку «Стрела» та «Пчела». Обов’язковою складовою цих систем були штучні супутники Землі, на яких розташовувалися звукозаписуючі пристрої.
У кожному такому супутнику розташовувався бортовий записуючий пристрій, який по команді з Землі передавав записану у польоті звукову інформацію певному абоненту. Головними користувачами системи було КДБ та Міністерство оборони СРСР.
У 1962 році роботи по створенню систем зв’язку «Стрела» та «Пчела» були перенесені до ОКБ-10, яке знаходилось біля м. Красноярську у Росії. Конструкторське бюро очолював учень та соратник С.П. Корольова Михайло Федорович Решетньов, який народився в 1924 році в Україні, у с. Бармашово Миколаївської області.
22 серпня 1964 року з космодрому Капустін Яр були виведені на орбіту КА зв’язку типу «Стрела-1» (ШСЗ «Космос-42» та «Космос-43»). На цих та інших супутниках зв’язку в якості бортових записуючих пристроїв використовувались вироби, створені у Науково-дослідному інституті Електро-механічних приладів (м.Київ). Серед них «Планер-1». Цей унікальний космічний пристрій у фонди музею передав наш давній друг, дослідник і зберігач історичного надбання української космічної галузі Олександр Петрович Провозін.
З 1965 року цей записуючий пристрій розташовувався на 12 ШСЗ «Стрела-1», серед яких «Космос-71-73» та «Космос-77-81». Разом із «Планером-1» у фонди музею Олександр Петрович Провозін передав технічну документацію, яка супроводжувала розробку і використання перших зразків виробу «Планер-1».
Щиро вдячні О.П. Провозіну та НДІ ЕМП, м. Київ, за поповнення музейної колекції, за подвижницьку діяльність по збереженню історичної пам’яті.