Зал слави

У 2014 році Міжнародна астронавтична федерація започаткувала Зал слави — нагороду, яка віддає данину поваги діячам космічної галузі за особливий внесок у розвиток космічної науки і техніки. Цьогоріч до Зали слави внесли видатного науковця України у галузі ембріології, клітинної біології та екології рослин, засновницю української наукової школи з космічної та гравітаційної біології – професора Єлизавету Львівну Кордюм. Вона є автором понад 400 наукових праць. Має почесне звання «Заслуженого діяча науки та техніки України», нагороджена орденами княгині Ольги I, II та III ступенів та багатьма іншими українськими та міжнародними відзнаками.
Єлизавета Львівна Кордюм очолювала групу українських вчених під час проведення спільного українсько-американського експерименту (СУАЕ) за участю першого космонавта незалежної України Леоніда Каденюка, що проходив на борту шатла «Колумбія» з 19 листопада по 5 грудня 1997 року. Космічному експерименту передувала майже трирічна підготовка в лабораторіях університетів США, Космічному центрі ім. Кеннеді (мис Канаверал, Флорида) та інститутах Національної академії наук України.
Головним завданням експерименту було дослідити вплив факторів космічного польоту на пророщування насіння, ріст та розвиток рослин, їх запилення, запліднення тощо. Для експерименту було обрано один із видів рапсу (Brassica rapa), два види моху (Pottia intermedia та Ceratodon purpureus), а також проростки сої. «Космічну» частину експерименту виконував український космонавт-дослідник Леонід Каденюк, який для цього пройшов передпольотну наукову підготовку.
Зустрічаючись із науковими співробітниками Музею космонавтики ім. С.П. Корольова, Єлизавета Львівна передала унікальні фотографії, зроблені під час СУАЕ, а також велику кількість матеріалів, серед яких її робочі зошити, інформаційні листівки, вирізки статей про експеримент із періодичних видань США, емблеми проекту та багато іншого.
Серйозний науковець, Єлизавета Львівна у спілкуванні виявилась надзвичайно щирою та приємною людиною з оптимістичним поглядом на життя та великими планами на майбутнє. Колектив Музею космонавтики ім. С.П. Корольова приєднується до привітань з нагоди здобуття почесної відзнаки та бажає Єлизаветі Львівні довгих років, міцного здоров’я та невичерпної енергії!

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *