“Виживання” в умовах пустелі
Тренування, які готують космічний екіпаж до ймовірної аварійної посадки в пустелі, відбуваються на відкритій місцевості, де немає природних укриттів від прямих сонячних променів. Учасники жорстко обмежені у споживанні води – команда має лише 6 літрів. Фахівці, які проводять підготовку космонавтів, рекомендують вживати воду дуже економно і дозовано: маленькими ковтками, по 30-50 грамів кожні півтори години. Інакше організм не зможе повністю засвоїти велику порцію, і така цінна в пустелі вода швидко вийде разом з потом.
Спершу екіпаж вибирає місце під табір, вирівнює і розчищає майданчик, прибирає камені та дрібні чагарники. Далі починають будувати первинне укриття. Воно являє собою полотнище парашута, складене у декілька шарів і закріплене на декількох точках опори.
Одним з основних завдань протягом всього тренування є добування води методом конденсації. Найефективніший способів – спорудження водного конденсатора. Це яма глибиною близько 60 см і шириною більше метра, на дно якої викладають листя трав і чагарників. В середині ями встановлюють ємність для збору конденсату. Зверху яму закривають медичною накидкою, а в її центрі розміщують камінь-вантаж. Вода, яка утворюється на внутрішній поверхні накидки, поступово стікає у ємність-накопичувач. Медична накидка з Аварійного запасу для виживання являє собою полотно зі спеціальним покриттям, яке з одного боку притягує сонячні промені та захищає від переохолодження — чорна сторона, а з іншого — відбиває їх, захищаючи від перегрівання – срібляста сторона.
Ближче до вечора, коли спадає спека, космонавти починають підготовку до ночівлі. Для цього “дах” парашутного тенту перетворюють у, так зване, “дно”, на якому розташовується екіпаж. При цьому краї укриття піднімають, щоб людей не потурбували представники пустельної фауни: різні комахи, павуки, скорпіони, можливо, навіть змії.
Вночі організовують чергування. Щогодини змінюючи один одного, космонавти проводять сеанси радіозв’язку і стежать за навколишнім оточенням.
Тренування космонавтів в горах
Гори – це велич та краса, яка приховує безліч несподіваних небезпек. Перебування у гірських умовах вимагає від людини зібраності, гарної фізичної та психологічної підготовки, а також знань правил поведінки. У горах зустрічаються кам’янисті і сипучі схили, прірви, каменепади і сходження снігових лавин, чагарники і льодовики, плато і прямовисні обриви.
Після теоретичної частини у Центрі підготовки на космонавтів чекають тренування в горах. У перший день космонавти відпрацьовують практичне заняття (навчально-тренувальний перехід), під час якого вони просуваються відповідно до запланованого маршруту та виконують обов’язкові процедури. У гірській місцевості учасники тренування відпрацьовують етапи пересування по трав’янистим схилам, кам’яним осипищам, скельному рельєфу зі сходженням на вершини невисокої категорії складності. Маршрут передбачає виконання таких завдань: визначення місць максимально безпечних для розбиття табору, подолання водних перешкод, розведення різних типів багаття, будівництво укриттів з використанням елементів рельєфу місцевості, надання само- та взаємодопомоги, в тому числі медичної допомоги потерпілому. Космонавтам також належить організувати нетривалий відпочинок, забезпечити себе необхідною кількістю води і приготувати їжу, використовуючи природні джерела і склад аварійного запасу для виживання.
Учасники тренування також проходять теоретичні і практичні заняття з використання альпіністського спорядження, під час яких космонавти переймають досвід професійних гірських рятувальників. Тренування космонавтів відбуваються під керівництвом інструкторів з екстремальних видів підготовки, лікаря-терапевта та за участю професійних інструкторів з гірської підготовки Міністерства надзвичайних справ.