Нарешті і у нас із вами з’явилася можливість безпосередньо зазирнути за лаштунки амбітного проєкту, втілити який поставив собі за мету лідер у сфері розробок ракетно- космічної техніки в Україні Державне підприємство «Конструкторське бюро «Південне» ім. М.К. Янгеля». У день народження Сергія Корольова освітня команда музею у партнерстві з ДКБ «Південне» представляє нову інтерактивну програму.
Місяць- природний супутник Землі та, відповідно, найближче до нашої планети небесне тіло. Незворотні процеси,що відбуваються на Землі, примушують людство шукати можливості освоєння космічного простору для задоволення потреб цивілізації. Космічні агентства Японії (JAXA), США (NASA), Індії (ISRO), Китая (CNSA), а також приватні комічні компанії, такі як Blue Origin та Spacebit розглядають ідею освоєння Місяця як складової частини майбутньої космічної інфраструктури. Місячна база, ресурси якої забезпечать розвиток космічної діяльності людства у ближньому та далекому космосі, – один з найбільш глобальних, дорогих, науко-і трудомістких проєктів, який належить втілити в осяжному майбутньому.
Упродовж декількох років українське КБ«Південне» послідовно реалізує поетапну програму створення місячної експериментально-промислової бази, використовуючи новітні технології та багаторічний досвід створення різних типів комічних апаратів та їх компонентів . «Ми виділяємо етапи створення стійкого поселення на Місяці: розвідка, дослідні роботи, створення постійно діючого поселення з людиною на Місяці. Ми обрали для себе принцип модульної побудови, на основі тих напрацювань, які у нас є, і технологій, які освоєні. Звичайно, із застосуванням сучасних рішень»,- зазначив у інтерв’ю Головний конструктор і начальник конструкторського бюро з системного проектування ракет та ракетних комплексів КБ «Південне» Максим Дегтярьов.
А це значить, що у недалекому майбутньому завдяки зусиллям вітчизняних конструкторів на Місяці може з’явитися перше поселення. Вже сьогодні ідея набула реальних обрисів, визначених фахівцями. Майбутня база складатиметься з декількох модулів: шлюзового, призначеного для виходу на місячну поверхню, командного , житлового та виробничо-ремонтного. Модуль -віваріум як невід’ємна частина системи дозволить вирощувати рослини для підтримання життя екіпажу. Для забезпечення роботи бази та постійного зв’язку з Землею конструктори працюють над створенням власної ракети-носія надважкого класу, продумують архітектуру розгінних модулів, які повинні забезпечувати орбітальні маневри і перельоти між Місяцем і Землею, між Місячної орбітою і поверхнею Місяця. Крім того, аналізується можлива архітектура навколомісячної космічної станції постійної присутності, яка б використовувалася як форпост для наступних місій на місячну поверхню, розробляється кілька варіантів посадкових модулів різного напрямку – вантажні, пасажирські, пілотовані.
Приємна новина в тому, що нам не доведеться довго чекати на завершення проекту та сподіватися на те,що колись, можливо, дехто і зможе побачити втілення ідеї на власні очі, звичайно, після того, як потрапить на Міcяць. Завдяки віртуальній реальності та окулярам Oculus Quest, які не так давно поповнили фонд інтерактивних засобів музею, можливо буде здійснити подорож місячною базою у ролі дослідника, не виходячи із музею! Ефект повної присутності , тримірна графіка, можливість контролювати свої дії за допомогою зручних контролерів Oculus touch надають змогу досліджувати та вивчати віртуальний світ не лише подумки, але й дієво. Тож чекаємо з нетерпінням на зняття карантинних обмежень та повного відновлення роботи музею!
А сьогодні у Вас є можливість першого знайомства з проєктом.
Космос кличе, відкриваючи нові можливості для допитливого розуму!
P.S. Ми часто говоримо про те, що наш музей – це по-суті спільний проєкт, який створюємо ми разом великою командою однодумців. Цього разу висловлюємо особливу подяку за співпрацю Державному підприємству «Конструкторське бюро «Південне» ім. М.К. Янгеля» та особисто Головному конструктору і начальнику конструкторського бюро з системного проектування ракет та ракетних комплексів КБ «Південне» Максиму Дегтярьову, керівнику відділення комунікативного та інформаційного забезпечення КБ «Південне» Сергію Полуяну та дружній команді IT спеціалістів, які розробляли програмне забезпечення проєкту.
Появою технологічного забезбечення – ВР окулярів Oculus Quest завдячуємо голові ЖОДА Віталію Бунечку, депутатам Житомирської обласної ради 7-го скликання під головуванням Володимира Ширми: Максиму Вілівчуку, Олені Галагузі, Ігорю Романському, Сідіру Кізіну та Олексію Шавловичу.
Вікторія Четвертак – заступник директора з розвитку та утримання музею.