Валентин Бондаренко

 

     Імена перших космонавтів, що проклали шлях у невідоме, назавжди залишаться в історії людства. І в цьому списку назавжди буде стояти прізвище українця Валентина Бондаренка.

     Подробиці його смерті тривалий час були невідомі широкому загалу. Перші офіційні відомості про трагічну загибель кандидата в космонавти Валентина Бондаренка з'явилися лише через 25 років - у травні 1986 року в газеті “Ізвєстія” в статті відомого журналіста Ярослава Голованова.

     Народився Валентин Васильович Бондаренко 16 лютого 1937 року в Харкові. 1954 року, після закінчення школи та занять у харківському аероклубі, вступив до Ворошиловградського авіаційного училища. 1957 року завершив навчання й того ж року одружився. У молодій сім'ї Бондаренків народився син Сашко.

     Три роки майбутній космонавт прослужив у авіаційних частинах ВПС у Прибалтиці. У його атестаційному листі зазначено: “Працьовитий. Літати любить, під час польотів не втомлюється... Літає сміливо, грамотно, впевнено”.

     28 квітня 1960 року Валентин Бондаренко був зарахований до першого загону радянських космонавтів. Він виявився наймолодшим — йому було лише 23 роки. З травня розпочалася інтенсивна підготовка майбутніх космонавтів до польотів на космічних кораблях “Восток”.

     13 березня 1961 року, відповідно до графіка тренувань, Валентин почав випробування в Інституті медико-біологічних проблем. І коли майбутній космонавт закінчував 10-ти добове перебування у сурдобарокамері, де претендентів випробовували самотністю, тишею та обмеженим простором, сталося непоправне.

     Занизький тиск у сурдобарокамері компенсували високим вмістом кисню. На останньому етапі випробовування Валентин й припустився страшної помилки: після закінчення медичних тестів, знявши з себе датчики, він протер місця їх кріплення змоченим у спирті ватним тампоном. Використаний тампон кинув до смітника, проте вата потрапила на гарячу електроплитку і миттєво спалахнула.

     У перенасиченій киснем атмосфері вогонь розповсюдився блискавично. На Валентині спалахнув вовняний тренувальний костюм. Швидко відкрити двері герметичної камери, попередньо не вирівнявши тиск всередині та зовні, черговий лікар не зміг...

     У Валентина обгоріло 90% тіла. Вісім годин лікарі Боткінської лікарні боролися за його життя, але безуспішно. Наступного дня, 23 березня 1961 року Валентин Бондаренко помер. Це сталося за 19 днів до польоту в космос Юрія Гагаріна.

     Загибель Валентина Бондаренка ще раз заставила спеціалістів задуматися про те, що в космонавтиці дрібниць не буває.  Відтоді жодних трагічних випадків, що призвели б до загибелі космонавтів під час підготовки до польотів,  не було.

     Поховали Валентина Васильовича Бондаренка на батьківщині, у Харкові. На обеліску, встановленому на могилі, не було жодного натяку на космос, і лише через багато років, вже у 1980-ті, з'явилася приписка - “від льотчиків-космонавтів”.

     Пам'ять про Валентина Бондаренка, молодого талановитого льотчика, чиє життя обірвалося на самому злеті, назавжди житиме у наших серцях, а вічно нагадуватиме про нього людям буде кратер на Місяці, названий на його честь, що знаходиться поруч із кратерами Ціолковського та Гагаріна.