До 80-річчя Валентини Терешкової

 

    Весною 1962 року у Зоряному містечку з’явилася група тендітних дівчат у військовій формі з погонами молодших лейтенантів ВПС. Їх було п’ятеро. Це був перший жіночий загін майбутніх льотчиків-космонавтів. Але лише одній із них судилося назавжди вписати своє ім’я у літопис історії космонавтики.

    Валентина Володимирівна Терешкова народилася 6 березня 1937 року в селі Маслєніково Ярославської області. Закінчивши семирічку, пішла працювати спочатку на ярославський шинний, а потім на текстильний комбінат „Червоний Перекоп”. Заочно закінчила текстильний технікум, отримавши диплом техніка-технолога. Якось подруга вмовила Валентину прийти до аероклубу, де вона займалася парашутним спортом. День 21 травня 1959 року Валентина Володимирівна й досі пам’ятає з усіма подробицями. Цього дня вона здійснила свій перший стрибок із парашутом.

    Добре пам’ятає вона і день польоту в космос Юрія Гагаріна. Разом з усіма раділа й обговорювала цю надзвичайну подію. Але тоді вона ще й гадки не мала, що майже така ж слава чекає й на неї...

    І ось позаду рік важких тренувань, навчання та складних іспитів. Настав день, коли Державна комісія повинна прийняти рішення про призначення командира космічного корабля. Доповідає начальник Центру підготовки космонавтів генерал-полковник М.П. Каманін. Він запропонував призначити командиром корабля „Восток-5” Валерія Биковського, а командиром „Восток-6” Валентину Терешкову.

    16 червня 1963 року над Землею пролунав її позивний:

    - Я – „Чайка”!

    Політ Терешкової тривав майже три доби – 70 годин 41 хвилину. Вона 48 разів облетіла довкола Землі, подолавши відстань близько 2 мільйонів кілометрів. Груповий політ кораблів „Восток-5” та „Восток-6” дав можливість не лише встановити й підтримувати радіозв’язок між кораблями у космосі, а й вперше вирішити надзвичайно важливе питання впливу факторів космічного польоту на організм жінки.

    Згодом Валентина Володимирівна зізнавалася, що було важко, не все пройшло так, як хотілося. Але бути першим завжди не просто. Саме тому історія й зберігає для нас імена першопроходців.

    Сьогодні льотчику-космонавту СРСР, Герою Радянського Союзу, генерал-майору авіації, кандидату технічних наук Валентині Володимирівні Терешковій вже  виповнилося 80 років. З дня її польоту минуло вже 53 роки. Десятки жінок різних національностей побували в космосі, з’явилися й перші космічні туристки. І все ж першою, що проклала дорогу в космос іншим, назавжди залишиться вона – незрівнянна „Чайка”.

Кавун Лілія Юріївна

Завідуюча відділом «Космос»

 Музею космонавтики ім. С.П. Корольова