«Орел» на орбіті

 

до 55-річчя польоту Г. С. Тітова на КК «Восток-2»

Герман Степанович Тітов народився 11 вересня 1935 року в селі Верх-Жиліно Косихінського  району Алтайського краю. Його батько Степан Павлович був вчителем російської мови та літератури. Ім’я сину він обрав на честь героя твору О. С. Пушкіна.

Герман старанно навчався у школі та мріяв здійснити навколосвітню подорож. І цю мрію йому вдалося втілити у життя, проте, дещо незвичним способом.

По закінченню школи Герман вирішив пов’язати своє життя з авіацією. Спочатку була авіаційна школа, потім військове авіаційне училище, далі –  гвардійський авіаполк. З 1960 року Герман Тітов у загоні космонавтів. «Кандидати у космонавти! Як багато вимагалося від нас, щоб стати ними! Десятки досліджень, бесіди з лікарями ти випробування, випробування, випробування…» - пише він у своїй книзі «700 000 кілометрів навколо планети». Більше року напружених тренувань – і тріумфальний політ.

6 серпня 1961 року відбувся старт космічного корабля «Восток-2», пілотом якого був Герман Тітов. На момент польоту космонавту виповнилося лише 25 років. Й до цього часу він залишається наймолодшим космонавтом планети.

Перед польотом Тітову поставили завдання: відчути, як впливає на організм людини та її працездатність тривале перебування в невагомості.

Під час польоту він мав двічі провести випробування ручного керування кораблем, вести візуальні спостереження через ілюмінатори та записувати у бортжурнал побачене; проводити сеанси зв’язку та фотозйомку, займатися фізичними вправами, їсти, спати та користуватися асенізаційним пристроєм. Виявилося, що в космосі можна не лише спати, а й «проспати»: на зв’язок Тітов вийшов на 35 хвилин пізніше зазначеного часу. Після цього випадку прийняли рішення про створення космічних будильників.

Загалом, космічний політ пройшов вдало. А ось під час повернення на космонавта чекала прикра несподіванка: під час приземлення на парашуті, він помітив товарний потяг та зрозумів, що вітер зносить його як раз на нього. Проте, все обійшлося. Спускний апарат приземлився по один бік від залізниці, а космонавт – по інший.

Політ Германа Тітова на кораблі «Восток-2» тривав 25 годин 18 хвилин. 17 разів він облетів довкола Землі, подолавши понад 700 тисяч кілометрів.

Ім’ям Германа Тітова названі школи та ліцеї, вулиці міст, Головний випробувальний космічний центр Міністерства оборони РФ, аеропорт міста Барнаул, підводна гора у Тихому океані, острів у Тонкінській затоці та кратер на зворотньому боці Місяця.

У фондах Музею космонавтики ім С.П. Корольова в Житомирі зберігаються експонати, пов’язані з Г. С. Тітовим та його польотом: марки, конверти, значки, книжки, листівки, фото з автографом космонавта та справа про рекорди космічного корабля «Восток-2». Деякі з цих експонатів відвідувачі можуть побачити на тимчасовій виставці в експозиції «Космос», яка буде експонуватися протягом місяця.