Історія однієї фотографії.

 

Нещодавно добрий друг музею космонавтики ім. С.П. Корольова, засновник народного музею “Ремісничий двір” Федір Володимирович Євтушенко передав до фондів музею оригінальне фото кінця 1960-х — початку 70-х років, на якому зображено майдан Промисловості перед павільйоном “Космос” на Виставці досягнень народного господарства СРСР(ВДНГ СРСР) у Москві. Перед павільйоном встановлено ракету-носій “Восток”, яка доставляла на орбіту перші радянські пілотовані кораблі, та справжній літак.

Знаючи, як нині виглядає ця експозиція, співробітників музею космонавтики зацікавила її історія, і ось що вдалося з`ясувати.

Історія ВДНГ розпочалася 1935 року з ідеї створення Всесоюзної сільськогосподарської виставки (ВСГВ) як доказу успіхів колективізації. 1 серпня 1939 року, після тривалих перипетій,  виставку було відкрито і вона успішно функціювала до початку радянсько-німецької війни 1941-1945 років. На момент відкриття виставка займала 52 павільйони, а її площа складала 136 га.

Після закінчення війни було прийнято рішення відродити виставку, проте відкрито її було лише 1954 року. На той час її територія складала вже 207 га.

1958 року Рада Міністрів СРСР прийняла постанову про об`єднання сільськогосподарської, промислової та будівельної виставок у Виставку досягнень народного господарства СРСР.

1992 року указом президента РФ ВДНГ СРСР була перейменована у Державне акціонерне товариство  “Всеросійський виставковий центр” (ДАТ “ВВЦ”).

Павільйон №32/34, який нині має назву “Космос”, - один з найстаріших  павільйонів, що були побудовані на момент відкриття виставки у 1939 році, й на той час мав назву “Механізація та електрифікація сільського господарства СРСР”. 1956 року його перейменували у “Машинобудівництво”. З 1967 року, коли там розмістилась виставка досягнень радянської космонавтики та машинобудівництва, павільйон отримав назву “Космос” та позначається двома номерами — 32 та 34.

20 вересня 1969 року перед павільйоном “Космос” було встановлено макет у справжніх розмірах ракети-носія “Восток”. В цей же час поруч встановили й дослідний зразок літака Ту-154 (бортовий номер 85005) — найвідомішого на теренах колишнього СРСР літака такого типу. Літак став музеєм, де можна було зайти до кабіни пілотів та посидіти за справжнім штурвалом. За майже сорок років музей-літак відвідало кілька мільйонів чоловік.

У 1990-ті роки багато павільйонів ВВЦ були здані в оренду під склади та магазини. У 1994-1996 роках більшість експонатів павільйону “Космос”, серед яких й макети перших радянських штучних супутників Землі, були втрачені.

Така ж доля згодом спіткала й Ту-154, до речі, єдиного, що зберігся до цього часу, дослідного зразка випуску 1968 року. 13 вересня 2008 року під приводом звільнення площі під будівництво офісно-розважального центру, літак було демонтовано та вивезено як металобрухт, що викликало бурхливу негативну реакцію серед користувачів мережі інтернет, які розцінили це як акт вандалізму, адже літак ламали серед білого дня на очах сотень людей.

З`явились чутки, що те саме чекає й на макет ракети-носія “Восток” та літак “Як-42”, що знаходяться поруч. Проте, на щастя, поки вони не справдились й зразки кращої техніки радянського періоду досі гордо височіють перед павільйоном “Космос”. 2009 року макет ракет-носія “Восток” було знято для капітального ремонту й у 2010-му повернуто на місце. 

Кавун Лілія Юріївна,

зав.відділом “Космос”